Czynniki wzrostu i komórki macierzyste (Cell Growth Factors - CGF)

Terapia autologicznymi skoncentrowanymi czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi jest kolejnym krokiem, który zrobiła medycyna w kierunku regeneracji tkanek przy wykorzystaniu materiałów pochodzących z własnej krwi.

Czynniki wzrostu (Growth factors – GF) to białka, które regulują złożony proces gojenia ran oraz wzmacniają zdolność tkanek do procesów samo naprawy bez działań niepożądanych.

Czynniki wzrostu i komórki macierzyste - film:

wersja angielska:

Komórki macierzyste pochodzące ze szpiku (stem cells – SC) są obecne w małej ilości we krwi. Mają one zdolność przekształcania się w dowolne komórki krwi, są też źródłem czynników wzrostu uwalnianych stopniowo i aktywujących komórki macierzyste m.in. obecne w skórze.

Działanie czynników wzrostu i komórek macierzystych stymuluje procesy odnowy, które przebiegają w czasie i naśladują fizjologicznie zachodzące procesy regeneracji.

 

czynniki wzrostu

 

czynniki wzrostu

Najważniejszym źródłem czynników wzrostu we krwi są płytki krwi (trombocyty). Dotychczas preparaty osocza bogato-płytkowego, które mają ok. siedmiokrotnie większą koncentrację trombocytów niż jest we krwi stanowiły najczęściej stosowaną metodę pozyskiwania cennych czynników wzrostu.

Pojawienie się nowej metody pozyskiwania w jednym preparacie czynników wzrostu i komórek macierzystych zdecydowanie poszerzyło możliwości terapeutyczne. Oprócz podawania komórek wzrostu i czynników wzrostu podaje się także osocze ubogo-płytkowe. Frakcję tę podgrzewa się i uzyskuje polimer zawierający skoncetrowane albuminy. W tak uzyskanym preparacie płytki krwi zachowują dłużej żywotność a uwalniane z nich czynniki wzrostu są chronione przed proteolizą, co naśladuje fizjologicznie zachodzące stopniowe uwalnianie i działanie. Współdziałanie czynników wzrostu i komórek macierzystych przebiega w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego.

Preparaty stosuje się w zabiegach odmładzania – spłycenia zmarszczek, poprawy napięcia i sprężystości skóry. Wykazano także ich skuteczność w zakresie odrastania włosów u kobiet i mężczyzn. Zabiegi są całkowicie bezpieczne, nie wywołują uczuleń ani działań niepożądanych. Uczulenie może rzadko wywołać krem znieczulający.

Preparaty CGF stosowane są także w ortopedii (przyspieszają wzrost kości po urazach), chirurgii, ginekologii, medycynie sportowej oraz okulistyce.

Opis zabiegu:

 • trwa około godziny
 • nie wymaga specjalnego przygotowania.
 • czasem wymaga znieczulenia miejscowego kremem znieczulającym (może zdarzyć się uczulenie na krem znieczulający).
 • po zabiegu mogą być widoczne drobne siniaczki i obrzęki, które ustępują w ciągu kilku dni

Warianty zabiegów

 • CGF LIQUID – mezoterapia skóry twarzy, szyi, dekoltu. Wykonuje się zazwyczaj 3 zabiegi w odstępach 4 tygodni.
 • CGF ONE – wykonywany jest na małych obszarach jak okolica oczu lub ust, grzbiety rąk. Wymaga 3 zabiegów w odstępach 4 – 6 tygodni.
 • CGF HARMONY – polecany dla skóry wymagającej szczególnie intensywnej regeneracji. Komórki macierzyste i czynniki wzrostu są zawieszone w żelu (Activated Plasma Albumin Gel). Zabieg taki zapewnia dłuższą i silniejszą aktywację. Zabieg wykonuje się 3 razy w odstępie 6 tygodni.

Przeciwwskazania do zabiegów:

 • choroby krwi
 • nowotwory
 • ciąża i karmienie piersią
 • przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość
 • ostre infekcje
 • leczenie doustnymi antybiotykami i retinoidami