Redukcja blizn

Na skutek różnych urazów lub chorób skóra może wytwarzać blizny. Blizny bywają problemem, jeśli są duże, a zwłaszcza jeśli są zlokalizowane w odsłoniętych miejscach.
Medycyna nie zna sposobu całkowitego usunięcia blizn, istnieją jednak sposoby ich częściowej redukcji i zmniejszenia widoczności.
Jakie są rodzaje blizn? Najogólniej możemy podzielić blizny na przerosłe oraz zanikowe.

  • Blizny przerosłe są wypukłe, często czerwone lub fioletowe. Ich szczególną odmianą są blizny keloidowe, które często są dużo większe niż uraz, który je zapoczątkował.
  • Blizny zanikowe to zagłębienia oraz zwłóknienia w skórze. Tak najczęściej wyglądają blizny potrądzikowe na twarzy. Bliznami zanikowymi innego rodzaju są rozstępy.

Leczenie blizn

Blizny przerostowe

  • Na świeże blizny przerostowe (ale nie na jeszcze nie zagojone rany) można samodzielnie stosować żele silikonowe, które są dostępne bez recepty.
  • Blizny keloidowe leczy się stosując silnie działające preparaty kortykosteridowe w opatrunkach okluzyjnych lub doogniskowo iniekcje z kortykosteroidów. Zabiegi zazwyczaj muszą być powtarzane co kilka tygodni, zazwyczaj co 4 – 6. Lepsze wyniki uzyskuje się w przypadku świeżych keloidów, starsze słabiej reagują na leczenie. Czasem łączy się ostrzykiwanie bliznowców z krioterapią, dotyczy to zwłaszcza świeżych bliznowców.
  • Czasem blizny keloidowe są usuwane chirurgicznie. Ta procedura niesie w sobie ryzyko ponownego pojawienia się keloidu w operowanym miejscu, dlatego wymaga ostrożnego rozważenia.

Blizny zanikowe

  • Blizny zanikowe można leczyć kremami w połączeniu z masażem. Kremy te są dostępne bez recepty.
  • Blizny zanikowe są z powodzeniem leczone zabiegami laserowymi. Czasem łączy się zabiegi laserowe z peelingami. Zabiegi te wymagają powtarzania. (Zobacz: zabiegi laserowe, peelingi medyczne)
  • Spłycenie blizn zanikowych, zwł. po trądziku uzyskuje się terapią izotretinoiną, zarówno zewnętrzną jak i doustną. Leczenie doustne musi być poprzedzone badaniami, także w trakcie leczenia pacjent musi regularnie przechodzić badania laboratoryjne. Trwa kilka miesięcy. W trakcie kuracji pacjent może doświadczyć szeregu nieprzyjemnych działań niepożądanych.
  • Inną metodą leczenia blizn zanikowych jest stosowanie mezoterapii z różnymi składnikami: krzemem, polipeptydami, kwasem hialuronowym, kolagenem, dexpanthenolem. (Zobacz: mezoterapia, Linerase)
  • Obiecujące efekty uzyskuje się stosując zabiegi z osoczem bogatopłytkowym lub czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi. (Zobacz: osocze bogatopłytkowe, skoncentrowane czynniki wzrostu)

Wszystkie metody leczenia blizn wymagają powtarzania, a więc cierpliwości. Warto pamiętać, że blizny powinny być smarowane preparatami z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ mogą mieć skłoinność do przebarwień a co za tym idzie większej widoczności.