Hamowanie wypadania włosów

Wypadanie włosów dotyczy, przynajmniej w pewnym stopniu – każdego człowieka. Według Cleveland Clinic w USA ok. połowa mężczyzn (ale także i kobiet) zauważa rzednięcie włosów, lub wręcz łysienie około lub przed 40 rokiem życia. Dolegliwość ta jest zależna od kombinacji genów pochodzących od obojga rodziców.

Rzadziej pogorszenie stanu włosów zależy od problemów hormonalnych, niedoborów żywieniowych albo czynników zewnętrznych jak niektóre leki, choroby infekcyjne, promieniowanie czy zatrucia.

Przyczyną przejściowego wypadania włosów może też być utrata wagi lub silne przeżycia emocjonalne. Prawie zawsze kobiety kilka miesięcy po porodzie doświadczają nasilonego wypadania włosów, zwanego łysieniem poporodowym, jest to proces odwracalny.

Są także inne przyczyny łysienia jak nieodpowiednie fryzury, związane z nadmiernym ciagnięciem włosów, zbyt gorące suszarki, niektóre intensywne zabiegi fryzjerskie.

Najczęstszą postacią stopniowej utraty włosów jest łysienie adrogenowe, które dotyka w różnym stopniu prawie wszystkich mężczyzn. Ocenia się, że w wieku 70 lat już 80% mężczyzn rasy białej ma objawy łysienia androgenowego. Problem ten dotyka także ponad 50% kobiet.
" U mężczyzn objawy widoczne są najpierw w postaci pogłębionych "zakoli" nad czołem oraz utraty włosów na środku głowy w okolicy tonsury.
U kobiet obserwuje się poszerzenie przedziałka na szczycie głowy i pogłębienie zakoli.

Uważa się, że codziennie może wypaść ok. 50 – 100 włosów, a bezpośrednio po myciu nawet 250. Nie powoduje to widocznego rzednięcia, bo ilość włosów na głowie waha się w okolicach 100 000.

Medycyna od lat poszukuje leku na łysienie androgenowe i utratę włosów. Przełomem było odkrycie i wprowadzenie na rynek minoxidilu. Jego skuteczność nie jest stuprocentowa, jednak pomógł wielu zestresowanym pacjentom. Minoxidil musi być aplikowany na skórę głowy dwa razy dziennie po jednym mililitrze. Obserwacje kliniczne mówią, że u kobiet wystarczy jedna aplikacja dziennie.
Inną, nowszą możliwością jest stosowanie tabletek zawierających finasteryd, lek stosowany powszechnie w większych dawkach w rozroście prostaty. Finasteryd jest zarejestrowany wyłącznie do stosowania u mężczyzn. Trwają obserwacje stosowania go u kobiet po okresie przekwitania.

Wszelkie inne metody nie są potwierdzone rygorystycznymi badaniami klinicznymi, jednakże stosuje się je i to często z dobrymi efektami.
Są to

Zabiegi