Modelowanie kształtu twarzy i wypełnianie bruzd

Z wiekiem ciało człowieka traci jędrność, co najbardziej odbija się na twarzy. Działanie geawitacji powoduje przemieszczanie się tkanek w dół, a w efekcie powstają bruzdy, która wiele osób wymienia razem ze zmarszczkami.
Mechanizm jest ten sam – zmniejszenie produkcji włokien kolagenowych i elastycznych oraz kwasu hialuronowego zjadującego się w sieci tych włókien. Istotne jest także osłabienie mięśni.

Na tempo powtawania bruzd mają wpływ przede wszystkim czynniki genetyczne. Dodatkowe niekorzystne okolicznosci to palenie papierosów, choroby, przewlekłe zmęczenie i niewyspanie, nadmierne opalanie się.

Najczęściej pacjenci skarżą się na bruzdy nosowo-wargowe (zagłębienia od kąta nosa w kierunku kąta ust), bruzdy marionetki (zagłębienia od kąta ust w dół, granica między policzkiem a brodą), dolinę łez (zagłębienie poniżej dolnych powiek, często także cień w tym miejscu).

Wypełnianie bruzd należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach zajmujących się medycyną estetyczną.
Należy też wtedy rozważyć wypełnienie i podniesienie policzków, bo powoduje to spłycenie zwłaszcza bruzd nosowo-wargowych i bruzd marionetki.

Zabiegi