Likwidacja zmarszczek

Przyczyny powstawania zmarszczek

Pragnienie pozbycia się zmarszczek jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zjawiają się u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną.

Pierwsze zmarszczki pojawiają się po 25 roku życia u każdego człowieka i z wiekiem jest ich coraz więcej.
Pojawianie się zmarszczek wynika ze zmniejszania się zasobów kolagenu i elastyny w skórze oraz osłabienia mięśni mimicznych.

U młodych osób włókna kolagenowe i elastyczne tworzą w skórze rodzaj rusztowania, które wypełnione jest dużą ilością kwasu hialuronowego przyciągającego wodę. Dzięki temu jest ona dobrze napięta i pełna blasku. Z wiekiem zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastycznych, a także kwasu hialuronowego. Mniej jest także naturalnych stymulatorów ich produkcji jak estrogeny, witaminy A, E i C.

Szybkość tworzenia się zmarszczek zależy od genów, na które nie mamy wpływu, ale także od dodatkowych czynników, które w pewnym stopniu zależą od człowieka.

Rodzaje zmarszczek:

  • Mimiczne – powstają najwcześniej. Wynikają z mimiki twarzy. Powstają głównie wokół oczu, ust, na czole.
  • Grawitacyjne – powstają na skutek naturalnego starzenia się skóry, zanikania włókien kolagenowych i elastycznych oraz naturalnego kwasu hialuronowego. Są to głębokie bruzdy tzw. nosowo-wargowe, bruzdy marionetki. Ten proces ma największy wpływ na kształt twarzy
  • Posłoneczne – pojawiają się u osób narażonych często na światło słoneczne i towarzyszą im zazwyczaj przebarwienia.
  • Senne – powstają w wyniku stałego układania twarzy do snu w tych samych pozycjach i wynikającego z tego ucisku.

Dodatkowo wszystkie wyżej wymienione rodzaje zmarszczek dzielimy na płytkie (powierzchowne) i głębokie.


Leczenie zmarszczek prowadzi się wielotorowo:

Właściwe leczenie może obejmować jeden lub kilka zabiegów. Strategię omawia się z lekarzem podczas wizyty konsultacyjnej.