Usuwanie przebarwień

Zabarwienie skóry u ludzi zależy przede wszystkim od obecności melaniny. Melanina stanowi główną osłonę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Dlatego osoby z zaburzeniami produkcji melaniny (np. albinosi) są znacznie bardziej narażeni na uszkodzenie skóry przez światło słoneczne niż osoby bez tego zaburzenia.

W skórze człowieka znajdują się trzy rodzaje melaniny: eumelanina (odpowiedzialna za ciemne zabarwienie włosów), feomelanina (spotykana we włosach blond i rudych) oraz melanina trójchromowa (często występuje razem z feomelaniną).

Pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do ciemnienia skóry. Pierwszym procesem jest natychmiastowa pigmentacja (powstaje w ciągu minut lub godzin) i późna pigmentacja (proces ten trwa kilka dni lub tygodni).

Problemem, z którym najczęściej spotyka się dermatolog są niepokojące i szpecące przebarwienia, wymienione niżej:

  • Ostuda (inne nazwy: chloasma, melasma): przebarwienie to występują głównie u kobiet. Na jego pojawienie się wpływają hormony żeńskie, skłonności genetyczne i światło słoneczne. Może pojawić się w trakcie ciąży i ustąpić po porodzie. Pojawia się także u wielu kobiet stosujących doustną antykoncepcję. Czasem pojawia się u osób z podwyższonym poziomem estrogenów w przebiegu chorób wewnętrznych. Jest to nieregularna hiperpigmentacja zlokalizowana głównie na skroniach, pośrodku czoła, policzkach i górnej wardze. Główne zalecenia terapeutyczne to: unikanie ekspozycji na słońce, stosowanie środków zawierających filtry słoneczne i ostrożne odbarwianie.
  • Przebarwienia po zastosowaniu leków lub kosmetyków o działaniu światłouczulającym.
  • Melanoza okołoustna – występuje najczęściej u kobiet. Uważa się, że, że zmiany te mają podłoże fotokontaktowe. Są niestety dość trwałe i oporne na lelczenie.
  • Przebarwienia okołooczne
  • Przebarwienia mechaniczne, termiczne, posłoneczne
  • Przebarwienia rozsiane

Leczenie przebarwień zależy od ich przyczyny. Zawsze bardzo ważne jest unikanie ekspozycji na słońce. Wybielanie należy prowadzić ostrożnie, zbyt inwazyjne odbarwianie może pogłębić problem.

Zabiegi